fbpx
In English »

Vinter Weekend i Östersund

Upplev en härlig vinterhelg i Östersund

Slå dig ner på en mysig restaurang och njut av god mat och dryck eller koppla av med en stund på spa. Besök sedan stadens butiker, här hittar du både återbruk och unikt hantverk. För den kulturintresserade finns spännande utställningar och gallerier att besöka. Eller varför inte ta en lugn promenad genom stadens vinterlandskap eller i Vinterparken.

 

 

En grupp människor som sitter runt ett bord och äter pizza på restaurang

Mysiga restauranger

Trevliga och unika smakupplevelser inom mat och dryck hittar du bland Östersunds breda utbud av restauranger. Många av restaurangerna i Östersund serverar mat lagad med lokala råvaror från länet.

Se restauranger

Matupplevelser i vår

Vinterparken - två personer som går i vintrig miljö mot Vinterparken

Vinterparken

Vinterparken är den naturliga mötesplatsen i Östersund under vintern. Här blandas barnfamiljer, soldyrkare, motionärer och de som bara vill njuta av utsikten över Storsjön och Frösön.

Njut av vårvinter, ta en vinterpromenad eller hyr en spark och njut sen på Vinterplayan med något gott ifrån Badhusparkens café.

Mer om Vinterparken

Småbutiker

Lokala butiker, Återbruk & Hantverk

Östersunds gränder kantas av små mysiga butiker med både bruksföremål och hantverk. Här finns också flertalet butiker som erbjuder återbruk och second hand.
Längs Prästgatan finner du kedjevaruhusen och vid Lillänge Köpcenter finns ett brett utbud av butiker för alla smaker. Det är just den här mixen av stora och små verksamheter, återbruk och genuint hantverk som gör stadens butiksutbud både unikt och inspirerande.

Se tips på butiker & hantverk

Unna dig en stund på spa

Unna dig en avslappnande och värmande spa-paus. Koppla ner och låt kroppen och sinnet koppla av. Passa på att njuta av några timmars skön avkoppling på spa.

Spa i Östersund

Ett rum på Nationalmuseum Jamtli fyllt med statyer och målningar

Konst & Kultur

Nationalmuseum Jamtli visar utställningen Såsom i en spegel. I utställningen visas porträtt under fem sekel. Här introduceras kvinnor, män och barn som levt i eller verkat för Sverige från Vasatid till idag. Konstverken visar olika ideal för utseende och mode och är uttryck för hur idéer om status, social identitet och yrke har förändrats genom århundradena.
Utställningen visas fram till den 16 mars 2025.

Fler konstutställningar

På scenerna är vårens program fullspäckat med både teater, dans och musik.

Se evenemangskalender

Barnens Östersund

I Östersund finns en hel del kul för alla barn. Här kan du åka skidor nästan mitt i stan. Bara några minuter från Östersund centrum finns både Gustavsbergsbacken och Ladängen för utförsåkning.

Jamtli lär du om historien på ett lekfullt sätt.

Multichallenge Äventyrshus kan familjen utmana varandra i Boda Borgs kluriga äventyrsbanor och åka gokart. Vägg i vägg ligger Tiki Grill & Drinks med bowling, biljard, minigolf och shuffleboard.

Bowling för hela familjen hittar du också på Bowlinghallen kök & Bar.

Fredagskvällar bjuder Storsjöbadet in till  bad & Poolparty

Mer tips för familjen 

En kvinna på marknadsstråk som står framför ett bord fyllt med ostar

Gregorie Marknad

Den 6-8 mars är det Gregorie marknad i Östersund, en marknad full av härliga produkter inom mat, konst, hantverk och mycket mer.

Årets öppettider
Torsdag 12-18
Fredag 10-18
Lördag 10-16

Mer om Gregorie marknad

Fler evenemang – evenemangskalender

En grupp skidskyttar på skjutvallen under tävling

Junior-VM Skidskytte

24 feb - 5 mars

Njut av skidskytte i världsklass. 25 februari – 5 mars står Östersund värd för Junior-VM i Skidskytte. Under veckan väntar hela 18 tävlingar och vi kommer se världens bästa juniorer göra upp om medaljerna.

Missa inte invigningsfesten! Den 25 februari blir det invigningfest i Badhusparken, en kväll fylld av glädje och stjärnglans när vi välkomnar skidskyttar från hela världen.
Med fackeltåg, uppträdanden, godisregn och Theo på scen blir det en härlig upplevelse.

 

Förutom härlig VM-stämning och rafflande tävlingar på Östersunds Skidstadion kommer det bland annat att finnas möjlighet att prova på skidskytte. Ta med familj och vänner – inträdet är gratis för alla.

Mer information, program och tider – skidskytte.se

Fler evenemang – evenemangskalender

En man i badrock på brygga och en kvinna i baddräkt som vinterbadar

Storsjön Kallbadfestival

29 mars

Välkommen på Östersund Kallbadfestival – En festival med rykande bastuupplevelser, morgondopp, tvagningsritual, svettmeditation, inspirationsföreläsningar och magiska möten runt elden. Allt detta med Storsjön som backdrop.

Utgångspunkt är Surfbukten med bastutält, kaffehörn och massor med härliga vibbar som skapar en mysig plats för gemensamma vinterbad.

Mer om Storsjön Kallbadfestival

Tips på boende

Här hittar du boendealternativ, så som hotell, mindre pensionat och vandrarhem.
Östersund erbjuder också flera campingar med stugbyar.

Se tips på olika boenden när du besöker Östersund